Historie 2018

Leden 2018

 • Marthův song (něco mezi Cream a RATM) dostává název „The Old Hobo“.
 • Poněkud tragikomický koncert NAŠROTu ve VelMezu. Členové souboru zaneprázdněni učením se nových songů, poněkud pozapomněli na standartní koncertní materiál, a bylo to setsakramentsky vidět. Jouza klopýtal, Martha basoval též mnohdy podivně, Ceemek více ladil, než hrál, a výkon skuhroně Hraboše by mohl být parafrází úryvku z Dobrodružství Toma Sawyera: „Předstoupil s ješitnou sebedůvěrou a rovnýma nohama skočil do nesmrtelné, nezničitelné písně War Or Peace & Love. Hřímal ji s nádherným zápalem a divokými posuňky a v prostředku uvázl, jako když utne, a nevěděl dál. Zmocnila se ho příšerná tréma, kolena se mu podlamovala a myslel, že se udusí… Ještě chvíli bojoval a pak se dal na ústup, na hlavu poražený. Zazněl nesmělý pokus o potlesk, ale zemřel mlád.“ Poslední dvě věty by šlo použít i na celkový výkon kapely. Dále ještě hráli WIGGUM THE CHIEF a PRO.STORY.
 • Ve škrdlovickém studiu nahrávání nových songů „Dark East Mordor“ a „The Old Hobo“, plus točení videa z tohoto, coby podklad k zamýšlenému klipu.
 • Hraboš se podrobuje operativnímu odstranění polypu nad hlasivkami.
 • Ve studiu dokončovací práce na nových skladbách i na samotné kompilaci „Back To The Past“.

Únor 2018

 • Martha zprodukuje společné focení souboru v HB-Vršovicích, přičemž do role fotografa nominuje svého syna Ondru. Jako správný produkční ví, že nejlepší snímky vznikají v extrémních ba přímo krizových podmínkách. Proto zajistí nízkou venkovní teplotu, prudký vítr a chumelení. A aby se zkřehlí členové skupiny nemohli nikde ohřát, postará se i o to, aby se v sále kulturáku, kde se mělo původně fotit, konala jakási soukromá veselice místních obyvatel. I přes kruté podmínky se Ondrovi nicméně podaří učinit „ze starých oplzlých dědků sympa chlápky středního věku“, jak bylo původně plánováno.
 • Rozhovory pro media, podpisy licenčních smluv.

Březen 2018

 • Na CD vycházi kompilační trojalbum "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Vytvořen klip k novému songu „Dark East Mordor“ – kamera Vladimír Budík, koncepce Hraboš, střih a režie: 2visible.
 • Martha zakládá instagramovou stránku NAŠROTu.
 • Na Radiu Beat probíhá "Víkend Našrot", během kterého dojde i k prezentaci několika písní skupiny Našrot, a v soutěžích k rozdání několika výběrových alb "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Martha začíná zkoušet s přibyslavskou jazz-drum´n´bassovou skupinou BEAT ARCHITECTS.
 • První koncert „30 let!!! Našrot“ v Havl.Brodě v klubu Oko  se NAŠROTárům až na pár drobnějších chybiček vydaří, plný sál kvituje set s povděkem. Poprvé zazní obě nové skladby „The Old Hobo“ a „Dark East Mordor“. Výberové troj-album „Back To The Past“ slavnostně polijí pivsonem příznivci souboru Kodym, Šárka Paclíková-Bártová, Karel Pavlíček (ověřený dortokucht - vytvoří rumový dort s velkou třicítkou a nápisem „I am Našrot“) a samozřejmě lidový performer Libor Velíšek. Ten přijde na podium namaskován co dortový muž - 30 svíček na jeho dortově hlavě nakonec zapáleno, ale vzápětí uhašeno, neb hrozí, že se zažhne polystyrénová třicítka na čele dortu, kterou již tak tak olizují plameny. Karel navíc v přilehlé místnosti za barem připraví vepřo-kolenové hody, Koala vyrobí památeční sirky „30 let Našrot“. Mezi hosty krom „obvyklých podezřelých“ též undergroundová ikona Čuňas a ředitel Underground Radia Palivec. Veselý večírek. Dále hráli crossoveroví NONSENSE a noise-coreoví NU PAGADI.
 • Den po koncertě v HB je na internetu uveden Našroťácký videoklip k nové skladbě „Dark East Mordor“, o což se exkluzivně postará internetový music&style magazín iReport.cz. Annonce vypadá, jakoby vylezla z příručky „Jak nikdy nenapsat annonci“: „(Dark East Mordor“) …Hudebně i obrazově se jedná o čirý rockový minimalismus plný neklidu, napětí, úzkostí, depresí a zmaru. S délkou lehce přes 7 minut pak bude aspirovat na první místo v pomyslné soutěži o nejdelší píseň, na kterou byl u nás natočen klip“. A to je ještě pod ním varovné upozornění: „Pozor: osobám s chronickým neurologickým onemocněním (například epilepsie) se sledování tohoto videoklipu NEDOPORUČUJE.“  Důvodem warningu je časté, blikavé střídání flashů ve videu. Nicméně den poté již klip boduje na našroťáckém kanálu Nasrot.official.
 • Další koncert „30 let!!! Našrot“ se koná v Praze v MC Vagon, za podpory hardrockové kapely BLUE ROBIN. Opět něco drobných chybek, ale výkon se zdá být zdařilejší (a divočejší) než v HB. Slavnostního polejvání alba „Back To The Past“ se zhostí „metalový guru“, hud.pub. Petr Korál a fotografka Marie Bartošová. Hud. pub. se při té příležitosti blýskne tak působivou, energickou řečí, až někteří z členů souboru téměř úplně, ale ne zcela naprosto neuroní kroupu dojetí. Po koncertě odchází pražská sekce souboru (hlodavec) lít k Sudu, kde pobyde až do ranní zavíračky, zbytek odjíždí do HB. Na třicátém km od Prahy se ale dostane do podobné situace, jako před třemi měsíci členové skupiny PLEXIS: na vozovce neleží, ale skočí na ni statný jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal). Naštěstí sedí za volantem dodávky Vl. Prajzler, stará zkušená houně: všimne si zmatkujícího vozu před ním a preventivně sníží rychlost ze 120 na 80km/h.  Nárazu se však vyhnout nelze, i když ho řidič ustojí – levý předek a dveře jsou odepsané, nelze jet dál. Nakonec vůz naloží havarijní služba a odveze do HB. Nikomu z lidské osádky se naštěstí nic nestane. Zemře pouze jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal) a auto je na šrot.

Duben 2018

 • Hlodavec se coby zástupce NAŠROTu  zúčastňuje natáčení pořadu Drive na Óčku. Rozhovor s ním vede o Našrotu vcelku dobře informovaná zpěvačka Tonya Graves. Nicméně celé je to poněkud zmatečné, neboť pořad se předtáčí do května, a s nebývalou vervou se tedy diskutuje  o koncertech dávno minulých, které ovšem v realu zatím ještě neproběhly.  
 • Ve stejný den proběhne na ČT-Art v pořadu „Události v kultuře“ krátký šot o 30 letech NAŠROTu s ukázkou aktuálního videoklipu.
 • Třeskutý, vokálně-instrumentální soubor Fanfáre NAŠROTáre elektrikáre y decibeláre, anti-kobliháre y anti-vogonáre neopouští Vysočinu, neb hraje ve městě Třebíč. Prvním nepříjemným překvapením je, že na plakátech ke koncertu není ani zmínka o tom, že soubor slaví třicátiny a při té příležitosti poleje nové CD. Soubor se tedy na nějaké oficiality vysere. Co se týče samotných výkonů, přicházejí další blbá překvápka – Martha naladí baskytaru, poodejde pro nápoj, nástroj se ani nepohne. Hudebník se vrací, vezme basovku, na začátku koncertu do ní hrábne, a ta je nejméně o tón podladěna! Občas doladit musí také Ceemek. Jouza je zase konsternován zapůjčenou, jinak postavenou bicí soupravou, s níž se jen těžce zžívá. A tak se kupodivu nejlépe daří nedávnému výtečníkovi Hrabošovi, podávajícímu vcelku kvalitní výkon - hlasivky nevykazují žádných nesrovnalostí. Dále ještě hráli přátelé z NONSENSE a pak MORS ULTIMA.
 • Obavy o hlasivky má ovšem hlodavec zejména během 3hodinového setu seskupení MARADONA JAZZ v MB. Tyto se naštěstí ukážou jako liché – ba naopak, Hraboš to dává skvěle a celé vystoupení si dosti užívá.
 • Ceemek předvede domáci etudu na téma "O krájení papriky veliké, převeliké", která má zhruba tento průběh: nůž - ššššvih! - paprika - oh, no! - prst! - a kurva! Tony Iommi!. Krvavé zranění kytaristovi nedovoluje zúčastnit se zkoušky, ale do dalších koncertu už by měl být připraven. 
 • Brno velkolepě slaví na Zelňáku hokejový titul Komety, venku je pětadvacet stupňů, holky pobíhají v mini a členové souboru NAŠROT chmurně kouří před klubem Mersey. Jouza se zadívá do modré oblohy a povzdychne si: „Ty vole, teď bych si sednul někam na zahrádku, a dal si vychlazenýho pivsona." Pak mrkne na červený plakát souboru a suše dodá: „A na tyhle bych teda určitě nešel." Myšlenku Jouzovu vezme za svou nejspíš spousta lidí, neboť počet diváků v klubu je při následné akci poněkud nižší než obvykle. Přesto moshují a řádí jak černá ruka, čímž donutí soubor vypnout se k dobrému a hodně divokému výkonu - byť v drobnostech je absence zkoušení znát. Ale - Iommiho… pardon… Ceemkův nožem obráběný prst vydrží, Jouza maje své vlastní soupravy buší spokojeně, Martha i hlodavec bez problémů, darbukoid Dréza „maorský hráč s německým jménem hrající na typický egyptský nástroj“ taktéž. Album „Back To The Past“ polyje Poly, člen spřízněné brněnské soldatesky INSANIA. Opening bandem je pak výborná divoká a vtipná skupina LORD SKULL („a nyní přijde na podium skupina Namoll“ atd.). Po zdařilém koncertě přijde za členy majitel a dramaturg klubu P. Tesař, a členům souboru, který je jeho oblíbeným, nadšeně říká: „Mám s váma velký plány. Jednou spolu vyprodáme stadion!“ Hraboš se podívá na pomalu odcházející prořídlé publikum a vesele odpoví: „To bude dřív mír na Blízkým východě.

Květen 2018

 • Hlučná a divoká horda zvaná Burárum NAŠROTárum  vrhla se až na samý okraj Hornomoravského úvalu poblíž Hostýnských vrchů. Tam v Bystřici pod Hostýnem, nachází se proslulý zámek. Ale jak bylo psáno v annonci:  „…uvnitř jeho prostor v jeho honosných místnostech se Burárum Našrotárum neobjeví – jsou příliš nóbl.  Válečník cítí se lépe poblíž bujného svého oře – a tedy v  Zámecké konírně. Anebo mezi prostým lidem na zámeckém nádvoří, kde navíc elektrickými sečnými zbraněmi lze dobře trénovati. A právě tam... nebo i tam...“  se multikulturní (nebo spíše multižánrová) řež, nazvaná „Jarní alternativa 2018“ nerozpoutala. Kvůli hromům a bleskům (a přívalovému dešti) se přesunula do architektonicky značně odlišného společenského domu.  Během akce se kromě Našrotára představili thrash-metaloví bojovníci z Bratislavy CATASTROFY, místní hip hop PAZGŘIVEC a absolutní alternativci, ostravští brusiči MASSOLA, kteří své bojové umění nazývají jazz-grind. Veskrze povedená akce.

Červen 2018

 • Dramatický přejezd části souboru NAŠROT (Ceemek, Hraboš, Jouza) z HB do 9 km vzdálené obce Okrouhlička na „fakt hustej decibelovej mejdan“, festival tvrdé hudby zvaný Hubertka Open Air. V obci Suchá totiž hudebníci narazí na gang mladistvých koček domácích, kterak na návsi dealují nám dosud neznámé kočičí drogy. Prvotní průjezd vozu gang zdánlivě rozpráší, ale kočky se okamžitě sešikují k boji. „Radši na to šlápni, není tu bezpečno,“ vybízí zachmuřený Hraboš Ceemka za volantem. Na samotné akci jim zvyšující počet dealujících koček na venkově potvrdí i právě přišedší Martha. Krátká debata vede k závěru, že onou tajemnou drogou jsou nejspíš chemicky upravené kočičince. Kapela pak vystoupí cca v půl dvanácté v noci a v příšerném dusnu předvede dobrý, klasicky živelný výkon, v podstatě téměř bez chyb (jen hlodavec by si měl občas zopakovat text songu „Malá je naděje“). Na akci dále vystoupili mj. NONSENSE (hardcore-crossover), COCOTTE MINUTE (hardcore metal), JOHN WOLFHOOKER (hardcore-crossover-alternative), UNDERSIDE (hardcore), NUPAGADI (crossover-alternative), CHASING CHRISTY (hardcore),  GLAD FOR TODAY (post-hardcore), HEAD2DOWN (SK, nu-metal), INCALM (death-metal), MEMENTO MORI (hip-hop), MICHAL ŠEPS (reggae), MADE BY ZERO (metalcore), MR. DYNABOOM (metalcore-rap) a další.

 

 

 

 

© 2018 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.