Historie

Další akce

so 18.08. / Kouty u Ledče nad Sázavou
Areál bývalé školy
/ Pokoutní festival, elektrický koncert Našrot (v čase 21:00 - 22:00), dále vystoupí Cirkus Ponorka (DIY music), Jonas And The Whale (blues-rock), Mr. Dynaboom (metalcore),  Žádnej stres (ska-punk), Koczkopes (rock), Vzhůru a níž (pop-rock), Colme Poroa (celtic rock) a další

Historie 2018

Leden 2018

 • Marthův song (něco mezi Cream a RATM) dostává název „The Old Hobo“.
 • Poněkud tragikomický koncert NAŠROTu ve VelMezu. Členové souboru zaneprázdněni učením se nových songů, poněkud pozapomněli na standartní koncertní materiál, a bylo to setsakramentsky vidět. Jouza klopýtal, Martha basoval též mnohdy podivně, Ceemek více ladil, než hrál, a výkon skuhroně Hraboše by mohl být parafrází úryvku z Dobrodružství Toma Sawyera: „Předstoupil s ješitnou sebedůvěrou a rovnýma nohama skočil do nesmrtelné, nezničitelné písně War Or Peace & Love. Hřímal ji s nádherným zápalem a divokými posuňky a v prostředku uvázl, jako když utne, a nevěděl dál. Zmocnila se ho příšerná tréma, kolena se mu podlamovala a myslel, že se udusí… Ještě chvíli bojoval a pak se dal na ústup, na hlavu poražený. Zazněl nesmělý pokus o potlesk, ale zemřel mlád.“ Poslední dvě věty by šlo použít i na celkový výkon kapely. Dále ještě hráli WIGGUM THE CHIEF a PRO.STORY.
 • Ve škrdlovickém studiu nahrávání nových songů „Dark East Mordor“ a „The Old Hobo“, plus točení videa z tohoto, coby podklad k zamýšlenému klipu.
 • Hraboš se podrobuje operativnímu odstranění polypu nad hlasivkami.
 • Ve studiu dokončovací práce na nových skladbách i na samotné kompilaci „Back To The Past“.

Únor 2018

 • Martha zprodukuje společné focení souboru v HB-Vršovicích, přičemž do role fotografa nominuje svého syna Ondru. Jako správný produkční ví, že nejlepší snímky vznikají v extrémních ba přímo krizových podmínkách. Proto zajistí nízkou venkovní teplotu, prudký vítr a chumelení. A aby se zkřehlí členové skupiny nemohli nikde ohřát, postará se i o to, aby se v sále kulturáku, kde se mělo původně fotit, konala jakási soukromá veselice místních obyvatel. I přes kruté podmínky se Ondrovi nicméně podaří učinit „ze starých oplzlých dědků sympa chlápky středního věku“, jak bylo původně plánováno.
 • Rozhovory pro media, podpisy licenčních smluv.

Březen 2018

 • Na CD vycházi kompilační trojalbum "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Vytvořen klip k novému songu „Dark East Mordor“ – kamera Vladimír Budík, koncepce Hraboš, střih a režie: 2visible.
 • Martha zakládá instagramovou stránku NAŠROTu.
 • Na Radiu Beat probíhá "Víkend Našrot", během kterého dojde i k prezentaci několika písní skupiny Našrot, a v soutěžích k rozdání několika výběrových alb "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Martha začíná zkoušet s přibyslavskou jazz-drum´n´bassovou skupinou BEAT ARCHITECTS.
 • První koncert „30 let!!! Našrot“ v Havl.Brodě v klubu Oko  se NAŠROTárům až na pár drobnějších chybiček vydaří, plný sál kvituje set s povděkem. Poprvé zazní obě nové skladby „The Old Hobo“ a „Dark East Mordor“. Výberové troj-album „Back To The Past“ slavnostně polijí pivsonem příznivci souboru Kodym, Šárka Paclíková-Bártová, Karel Pavlíček (ověřený dortokucht - vytvoří rumový dort s velkou třicítkou a nápisem „I am Našrot“) a samozřejmě lidový performer Libor Velíšek. Ten přijde na podium namaskován co dortový muž - 30 svíček na jeho dortově hlavě nakonec zapáleno, ale vzápětí uhašeno, neb hrozí, že se zažhne polystyrénová třicítka na čele dortu, kterou již tak tak olizují plameny. Karel navíc v přilehlé místnosti za barem připraví vepřo-kolenové hody, Koala vyrobí památeční sirky „30 let Našrot“. Mezi hosty krom „obvyklých podezřelých“ též undergroundová ikona Čuňas a ředitel Underground Radia Palivec. Veselý večírek. Dále hráli crossoveroví NONSENSE a noise-coreoví NU PAGADI.
 • Den po koncertě v HB je na internetu uveden Našroťácký videoklip k nové skladbě „Dark East Mordor“, o což se exkluzivně postará internetový music&style magazín iReport.cz. Annonce vypadá, jakoby vylezla z příručky „Jak nikdy nenapsat annonci“: „(Dark East Mordor“) …Hudebně i obrazově se jedná o čirý rockový minimalismus plný neklidu, napětí, úzkostí, depresí a zmaru. S délkou lehce přes 7 minut pak bude aspirovat na první místo v pomyslné soutěži o nejdelší píseň, na kterou byl u nás natočen klip“. A to je ještě pod ním varovné upozornění: „Pozor: osobám s chronickým neurologickým onemocněním (například epilepsie) se sledování tohoto videoklipu NEDOPORUČUJE.“  Důvodem warningu je časté, blikavé střídání flashů ve videu. Nicméně den poté již klip boduje na našroťáckém kanálu Nasrot.official.
 • Další koncert „30 let!!! Našrot“ se koná v Praze v MC Vagon, za podpory hardrockové kapely BLUE ROBIN. Opět něco drobných chybek, ale výkon se zdá být zdařilejší (a divočejší) než v HB. Slavnostního polejvání alba „Back To The Past“ se zhostí „metalový guru“, hud.pub. Petr Korál a fotografka Marie Bartošová. Hud. pub. se při té příležitosti blýskne tak působivou, energickou řečí, až někteří z členů souboru téměř úplně, ale ne zcela naprosto neuroní kroupu dojetí. Po koncertě odchází pražská sekce souboru (hlodavec) lít k Sudu, kde pobyde až do ranní zavíračky, zbytek odjíždí do HB. Na třicátém km od Prahy se ale dostane do podobné situace, jako před třemi měsíci členové skupiny PLEXIS: na vozovce neleží, ale skočí na ni statný jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal). Naštěstí sedí za volantem dodávky Vl. Prajzler, stará zkušená houně: všimne si zmatkujícího vozu před ním a preventivně sníží rychlost ze 120 na 80km/h.  Nárazu se však vyhnout nelze, i když ho řidič ustojí – levý předek a dveře jsou odepsané, nelze jet dál. Nakonec vůz naloží havarijní služba a odveze do HB. Nikomu z lidské osádky se naštěstí nic nestane. Zemře pouze jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal) a auto je na šrot.

Duben 2018

 • Hlodavec se coby zástupce NAŠROTu  zúčastňuje natáčení pořadu Drive na Óčku. Rozhovor s ním vede o Našrotu vcelku dobře informovaná zpěvačka Tonya Graves. Nicméně celé je to poněkud zmatečné, neboť pořad se předtáčí do května, a s nebývalou vervou se tedy diskutuje  o koncertech dávno minulých, které ovšem v realu zatím ještě neproběhly.  
 • Ve stejný den proběhne na ČT-Art v pořadu „Události v kultuře“ krátký šot o 30 letech NAŠROTu s ukázkou aktuálního videoklipu.
 • Třeskutý, vokálně-instrumentální soubor Fanfáre NAŠROTáre elektrikáre y decibeláre, anti-kobliháre y anti-vogonáre neopouští Vysočinu, neb hraje ve městě Třebíč. Prvním nepříjemným překvapením je, že na plakátech ke koncertu není ani zmínka o tom, že soubor slaví třicátiny a při té příležitosti poleje nové CD. Soubor se tedy na nějaké oficiality vysere. Co se týče samotných výkonů, přicházejí další blbá překvápka – Martha naladí baskytaru, poodejde pro nápoj, nástroj se ani nepohne. Hudebník se vrací, vezme basovku, na začátku koncertu do ní hrábne, a ta je nejméně o tón podladěna! Občas doladit musí také Ceemek. Jouza je zase konsternován zapůjčenou, jinak postavenou bicí soupravou, s níž se jen těžce zžívá. A tak se kupodivu nejlépe daří nedávnému výtečníkovi Hrabošovi, podávajícímu vcelku kvalitní výkon - hlasivky nevykazují žádných nesrovnalostí. Dále ještě hráli přátelé z NONSENSE a pak MORS ULTIMA.
 • Obavy o hlasivky má ovšem hlodavec zejména během 3hodinového setu seskupení MARADONA JAZZ v MB. Tyto se naštěstí ukážou jako liché – ba naopak, Hraboš to dává skvěle a celé vystoupení si dosti užívá.
 • Ceemek předvede domáci etudu na téma "O krájení papriky veliké, převeliké", která má zhruba tento průběh: nůž - ššššvih! - paprika - oh, no! - prst! - a kurva! Tony Iommi!. Krvavé zranění kytaristovi nedovoluje zúčastnit se zkoušky, ale do dalších koncertu už by měl být připraven. 
 • Brno velkolepě slaví na Zelňáku hokejový titul Komety, venku je pětadvacet stupňů, holky pobíhají v mini a členové souboru NAŠROT chmurně kouří před klubem Mersey. Jouza se zadívá do modré oblohy a povzdychne si: „Ty vole, teď bych si sednul někam na zahrádku, a dal si vychlazenýho pivsona." Pak mrkne na červený plakát souboru a suše dodá: „A na tyhle bych teda určitě nešel." Myšlenku Jouzovu vezme za svou nejspíš spousta lidí, neboť počet diváků v klubu je při následné akci poněkud nižší než obvykle. Přesto moshují a řádí jak černá ruka, čímž donutí soubor vypnout se k dobrému a hodně divokému výkonu - byť v drobnostech je absence zkoušení znát. Ale - Iommiho… pardon… Ceemkův nožem obráběný prst vydrží, Jouza maje své vlastní soupravy buší spokojeně, Martha i hlodavec bez problémů, darbukoid Dréza „maorský hráč s německým jménem hrající na typický egyptský nástroj“ taktéž. Album „Back To The Past“ polyje Poly, člen spřízněné brněnské soldatesky INSANIA. Opening bandem je pak výborná divoká a vtipná skupina LORD SKULL („a nyní přijde na podium skupina Namoll“ atd.). Po zdařilém koncertě přijde za členy majitel a dramaturg klubu P. Tesař, a členům souboru, který je jeho oblíbeným, nadšeně říká: „Mám s váma velký plány. Jednou spolu vyprodáme stadion!“ Hraboš se podívá na pomalu odcházející prořídlé publikum a vesele odpoví: „To bude dřív mír na Blízkým východě.

Květen 2018

 • Hlučná a divoká horda zvaná Burárum NAŠROTárum  vrhla se až na samý okraj Hornomoravského úvalu poblíž Hostýnských vrchů. Tam v Bystřici pod Hostýnem, nachází se proslulý zámek. Ale jak bylo psáno v annonci:  „…uvnitř jeho prostor v jeho honosných místnostech se Burárum Našrotárum neobjeví – jsou příliš nóbl.  Válečník cítí se lépe poblíž bujného svého oře – a tedy v  Zámecké konírně. Anebo mezi prostým lidem na zámeckém nádvoří, kde navíc elektrickými sečnými zbraněmi lze dobře trénovati. A právě tam... nebo i tam...“  se multikulturní (nebo spíše multižánrová) řež, nazvaná „Jarní alternativa 2018“ nerozpoutala. Kvůli hromům a bleskům (a přívalovému dešti) se přesunula do architektonicky značně odlišného společenského domu.  Během akce se kromě Našrotára představili thrash-metaloví bojovníci z Bratislavy CATASTROFY, místní hip hop PAZGŘIVEC a absolutní alternativci, ostravští brusiči MASSOLA, kteří své bojové umění nazývají jazz-grind. Veskrze povedená akce.

Červen 2018

 • Dramatický přejezd části souboru NAŠROT (Ceemek, Hraboš, Jouza) z HB do 9 km vzdálené obce Okrouhlička na „fakt hustej decibelovej mejdan“, festival tvrdé hudby zvaný Hubertka Open Air. V obci Suchá totiž hudebníci narazí na gang mladistvých koček domácích, kterak na návsi dealují nám dosud neznámé kočičí drogy. Prvotní průjezd vozu gang zdánlivě rozpráší, ale kočky se okamžitě sešikují k boji. „Radši na to šlápni, není tu bezpečno,“ vybízí zachmuřený Hraboš Ceemka za volantem. Na samotné akci jim zvyšující počet dealujících koček na venkově potvrdí i právě přišedší Martha. Krátká debata vede k závěru, že onou tajemnou drogou jsou nejspíš chemicky upravené kočičince. Kapela pak vystoupí cca v půl dvanácté v noci a v příšerném dusnu předvede dobrý, klasicky živelný výkon, v podstatě téměř bez chyb (jen hlodavec by si měl občas zopakovat text songu „Malá je naděje“). Na akci dále vystoupili mj. NONSENSE (hardcore-crossover), COCOTTE MINUTE (hardcore metal), JOHN WOLFHOOKER (hardcore-crossover-alternative), UNDERSIDE (hardcore), NUPAGADI (crossover-alternative), CHASING CHRISTY (hardcore),  GLAD FOR TODAY (post-hardcore), HEAD2DOWN (SK, nu-metal), INCALM (death-metal), MEMENTO MORI (hip-hop), MICHAL ŠEPS (reggae), MADE BY ZERO (metalcore), MR. DYNABOOM (metalcore-rap) a další.
 • Na akci v Okrouhličce Jouza oznamuje zbytku kapely, že z pracovních a rodinných důvodů omezí hraní s NAŠROTEM. Letos se bude jednat jen o pár koncertů, které neodehraje, ale příští rok jich bude více. Dle jeho slov se zaměří hlavně na hraní unplugged.

 • Na jeden srpnový dvoják je tedy třeba určit bubenický záskok. Martha navrhuje Václava Soukupa Jr. ze skupiny VARIACE

 • Publicista a historik R. Diestler (aka -rdd-) a Hraboš (aka Rocker H.) jdou do toho i potřetí – na FB-stránky Viděno Dvojmo znovu začnou přibývat texty lihových reportérů Vinárny U Sudu, tentokrát se týkající zápasů (a s nimi spojených storek) fotbalového mistrovství světa v Rusku (neboli b Pycky).

 • V průběhu MS ve fotbale soubor NAŠROT odehraje jediný koncert v pro něm dost netradičním prostředí, jak je znát i z útržků annonce:  „Hopsa hejsa do… Asi takhle: na Vysočině oblíbená, řízná horalská dechovka-břinkačka, zvaná NAŠROŤačka, občas zamíří i na tancovačkový parket, byť existují tací, kteří tvrdí, že na její písně může tančit buď člověk výjimečně pohybově nadaný, nebo člověk choromyslný, eventuálně člověk alkoholem silně podroušený (body 2 a 3 se nevylučují). Stane se tomu opět v sobotu 30. 6. 2018, kdy soubor rozjede se ve svém zájezdním busu, příznačně pojmenovaném Tuzemák, do severně položených nížin, až k nevelké říčce Žejbro, která protíná obec Rosice (u Chrudimě se nacházející). Zde, v areálu tržnice v místní cihelně proběhne tradiční akce, tzv. Rocková cihelna, na které Našroťačka vystoupí od 18:00, by předvedla, jak tvrdí, „něco hnusných melodií ze svého odporného materiálu“… Korbele nechť jsou zlatým mokem naplněny až po okraj, a případní vrtiprdelníci v rej divoký nechť se na parketu vrhnou!“  A dle toho také vše dopadne – až na výjimky, osazenstvo akce kapelu nepřijme. Jak je psáno v jednom z reportů Viděno dvojmo: „Rodinky občanů i s děckama se hřály na odpoledním sluníčku, věnovaly se žraní stejků a burgrů, lemtání piva a limošek, a Našrot byl přesně tou kapelou, kterou fakt slyšet nechtěly: vyrušovala je z jejich venkovské pohody, a navíc ani ty Kabáty nebo Kaťáky nezahrála.“ Stejný osud potkává i otvírající INTERGALACTIC BANANA OF THE FALLEN MONKEY NATION. Akce tohoto druhu jsou spíše hájemstvím tancovačkových kapel a revivalů. Není tedy pochyb, že ve večerních hodinách si diváci nejspíš přišli na své při KOPMUNÁLU a METALLICE REVIVALU.

 • Den po akci hned ráno proběhne zkouška se zaskakujícím bicmanem Václavem Soukupem Jr., přičemž je všemi přítomnými hodnocena uspokojivě.

Červenec 2018

 • Hlodavec se na jeden den vypraví na fesťák Magorovo Vydří u Skaláka v Meziříčku. Jen tak, pobavit se s přáteli, vyslechnout soubory. Však produkci se stejně nevyhne. Ihned po příjezdu je zde totiž odchycen starým známým z hospody U Zpěváčků z konce osmdesátek, výtvarníkem Syslem, tvořícím nyní ve Vídni. Ten po něm požaduje, by zahudlal na kejtru na jeho společné vernisáži s fotografkou Marcelou Mare. A aby tato agro-spolupráce („Hraboš pěje Syslovi“) byla dokonána, čtenářem úvodního slova se stane lounský Lábus, absolvent Střední zemědělské školy. Na vernisáži krom hlodavce zapěje a zmáčkne svojí fňuknu i další, agilním Syslem přemluvený umělec – harmonikář Venca KOUBEK. 
 • Divé party opět spolu! Neohrožení HC-bojovníci z Vysočiny a pražská punková galérka táhnou společně na Brno! Legendární barbaři naší hudební scény  NAŠROT a PLEXIS se totiž v moravské metropoli představí v rámci dlouhodobého Vaňkovka festu. Oba soubory jsou překvapeny vysokou účastí posluchačů – dle pořadatelů jest zde přes tisíc lidí. I zahrají téměř bezchybné kvalitní sety, kvitované s povděkem. Velmi vydařená akce.

 • Dva dny po Brnu vypraví se Fanfáre NAŠROTáre Elektrikáre y Decibeláre do rybničného kraje Jižních Čech: zaplejí y zapějí ve Vodňanech, kde se koná tradiční Festa De La Pohoda, aneb festival kapel povětšinou hardcoreových, punkových, eventuálně crossoverových. (Marthova manželka louče se s hudebníkem, kam že to zase jede, po jeho sdělení „No do těch Vodňan přece!“, odpoví mu tato patetickým gestem a verši Máchova Máje: „Tam na své pouti pozdravujte zemi. Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou, vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!“). Našrotáři v šíré té zemi jediné převedou drtivý, skákavý set, přítomným HC-publikem velmi bouřlivě přijatý. A ani nevadí, že v jeho závěru musí hlodavec skladbu „Dark East Mordor“ začít dvakrát, neboť poprvé se hluboce zamyslí a zapomene pět. Song „Life Is Elsewhere“ natočen Kilčem, objeví se na fejzbůku. Po létech setkání s dávným kámošem Bergámem. Dále hráli např. ILLEGAL ILLUSION, ZEMĚŽLUČ, DESINFEKCE, RETROPROTEST, UCHÁZIM, INNOXIA CORPORA, THALIDIMIDE, THE OWNROADIES, SVINĚ, CRIPPLEKORPS REVIVAL, DIVADLO PNUTÍ atd. Buena música! 

Srpen 2018

 • Třicet pět stupňů celsia, tří a půl hodiny zkoušení s Václavem Soukupem Jr., projetí všech koncertních songů, a navečer naostro a natvrdo, aneb koncertní debut za Jouzu zaskakujícího bubeníka v dresu NAŠROTu. Stane se tak na Kodyho narozeninovém mejdanu v obci Kámen (severně od HB), přičemž je přítomnými pařiči set ohodnocen velmi kladně. Samozřejmě pár drobných much by se našlo, ale vzhledem k tomu, že šlo o debut, je možné je označit za zanedbatelné.
 • Běsný soubor NAŠROT cílí přímo do Chrudimě, neb na fotbalovém plácku v Janderově rozbalí svoje stany potulná undergroundová sebranka („závadová mládež“, „protistátní živly“ nebo jak chcete), by své výkony předvedla na tradičním Underground Football Cupu. Napřed tedy proběhne máničkovský (punkový) fotbalový turnaj, kterého se ovšem členové souboru Našrot nezúčastní A) pro vrozenou lenost, B) pro nedostatek času, což je čirý alibismus, C) pro fakt, že jejich byvší fotbalový um proměnil se už jen v nejapné kibicování u televizních přenosů, D) protože každý Čech je především fotbalový trenér, ale bohužel už ne fotbalista, E) pro blíže nespecifikovaná zranění. Soubor se zaručuje a přísahá na matku, manželku i děti, sourozence, babičky i příbuzné na Slovensku, a na Faltýnka, že správně je za E. Po skončení turnaje a vyhlášení vítězů - v rámci hesla „po dobře vykonané práci kvalitní zábava“ – nastoupí na pódium vybrané soubory, by všem účastníkům zahudlaly něco libých (i nelibých) melodií více či méně rockového genre. Uvedeni organizátorem Františkem Free věnují Našrotári svůj koncert všem československým obětem okupace země vojsky Varšavského paktu v čele s eSeSeSéR, jejíž smutné 50. výročí se bude připomínat za pár dní. V tradiční sestavě a v zapadajícím slunci pak předvedou živelný, divý, soumračný set, v kterém vzhledem k uvedeným souvislostem zazní song „Dark East Mordor“ jako stále přítomné memento. Dále vystoupí PŮLNOC, JULL DAJEN, STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE, DEPRIVANT. Jak je již zvykem, na místo dorazí velmi početné publikum všech možných alternativních životních stylů. Setkání s přáteli, s kterými se soubor vídá často, i s těmi, které dlouho neviděl (např. Čáryfuk). Vydařená akce.

 

 

 

 

© 2018 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.