Media

Další akce

so 20.07. / Hutě-Cejle u Jihlavy
Čeřínek
/ Festival Čeřínek, dále mj. hrají David Koller & Band, Gang Ala Basta, Cocotte Minute, Žlutý pes, Lety mimo, UDG, Libor Pavlata, Jaroslav Uhlíř, Brixtn, Siluety atd. Našrot vystoupí v neděli ráno cca od 1:00 do 2:00.

Článek o Našrot v "TACHOVSKÉM DENÍKU" (2.6.1995)

Havlíčkobrodská smečka NAŠROT se téměř přes noc zařadila mezi naše nejlepší "ostřejší" kapely a snese porovnání se zahraniční scénou. V krátké době si ji oblíbili milovníci hardcore či rapmetalu, chcete-li. Připomeňme si důležité milníky tohoto pozoruhodného seskupení v souvislosti s jejich nedávným vystoupením v tachovském klubu Tlak.

ZE ZAČÁTKU POUZE VE TŘECH

Každý z hrdinů tohoto profilu někde předtím hrál v jiných Zpěvák a kytarista Hraboš působil v happeningovém sdružení MAAMA, vycházející z hudby přírodních národů, bicmen Jouza tloukl punk v GUMOVYM KNEDLÍKU a basista Martha tvrdil muziku ve freakoutovým běsu KŘEČOVÝ ŽÍLY, kde se tito tři v roce 1985 sešli. Zaujala je tvorba amerických punkerů DEAD KENNEDY´S a v tomto duchu pokračují ve své činnosti, kterou do roku 1988 přerušovaly odchody na vojnu. Poté zakládají pubcore NAŠROT a tomuto pojmenování nezůstávají nic dlužni. Jejich hudba vychází ze základu HC spojená s divokou pódiovou prezentací. Během hraní provozují obrovský chaos, dělají snad vše, kromě rozbíjení nástrojů, které jsou přece jenom drahé. U kritiky měli pověst notorických ochlastů, jen hrstka skalních příznivců věděla, že jde o hudbu.

BĚHEM KRÁTKÉHO OBDOBÍ DOCHÁZÍ K PRŮLOMU

Do většího povědomí se dostávají v roce 1989, když si u "Čárlího" v Klubu mládeže natáčejí první demáč "Totálně našrot". Kuriózní bylo, že se nedaleko klubu nacházelo tehdejší doupě havlíčkobrodské StB. O několik měsíců později, přesně 6.října 1989 v den ČSLA se v Praze na Žofíně uskutečnilo polooficiální setkání punkových a hardcore kapel Punkeden 89, kde svým výkonem šokovali všechny přítomné. Od tohoto okamžiku se jejich jméno začíná skloňovat ve všech pádech a konečně je prolomena bariéra, která odkryla NAŠROT také jako schopné hudebníky s vlastní filosofií, jejíž zosobněním je leader Hraboš. V roce 1990 se jejich nahrávky konečně dostávají na desku, jde sice o "šílenej" sampler "Rebélie-Punk ´n´Oi", ale svědčí to o zájmu hudebního vydavatelství Monitor s kapelou spolupracovat. Názvy skladeb zařazených na desce jsou: "Hodnej kluk", "Našrot" a "Malá je naděje". Začínají intenzivněji vystupovat, většinou po hospodách, neboť kluby teprve vznikaly. O rok později jim Monitor vydal vlastní prvotinu "Destructive Tour", což je záznam koncertu, který potvrdil sílu kapely v živém provedení (další novinář nalítl na onu úžasnou mystifikaci - pozn. členů skupiny). Je to vlastně první pořádná česká a rychlá deska, dobře ostrá a nadupaná, ve své době u nás ojedinělá.

ZMĚNA STYLU A NOVÝ KYTARISTA

Ve stejném roce dochází k naprosté změně projevu a orientaci na jiný žánr - rap, polorecitaci, prvky funky. Začínají vznikat nové skladby, anglicky zpívané. Následují koncerty v Rakousku (s domácími STAND TO FALL, americkými SEAWEED či belgickými EXCESSIVES) a Švýcarsku. Odehráli tam starý program, doplněný o novinky. V roce 1992 vzniknul nový repertoár ze samých anglických skladeb, vzápětí však dochází k pijácké krizi souboru. V létě 92 přivádí Martha do kapely spoluhráče z jednoho z mnoha svých bočních projektů NO NAME, kde zůstalo jen u zkoušení, kytaristu Ceemeka, což se v budoucnosti prokázalo jako dobrý tah. Hraboš se chtěl věnovat pouze zpěvu, a tak se kompletně dodělal nový program a skupina vyrazila do klubů. O rok později natočila v Hostivaři u Zdeňka Šikýře album "Brain Investigator", které rozhodně nenudí. Zajímavý je i obal. Vydává jej tentokráte Popron, jehož orientace je více zaměřena na tuzemské kapely a je také progresivnější v promotion než konkurenční Monitor. V televizi můžete občas také spatřit videoklip "21 Reasons Why White Men Can´t Sing Rap".

SPRING MESS TOUR 95

Na nedostatek koncertování si NAŠROT nemůže stěžovat - odehráli šňůru akcí, téměř ve všech našich klubech, v současnosti končí společné turné s brněnskými PINK CHUBBY CIGAR, pojmenované Spring Mess Tour 95. Velkou smůlu měli, když byli agenturou 10:15 Promotion vybráni na společné pražské vystoupení s BAD BRAINS, z technických důvodů do Prahy nedojeli. Tentokráte se skutečně nikde neopili. Rádi vzpomínají na pardubický "Woodstock" a trutnovský festival v letním kině, kde by měli hrát, ne však s ALKEHOLEM, který tam byl loni vypískán. Cituji Hraboše: "ALKEHOL je výsměch rockové muzice a samotnému alkoholu. Jestliže oni jsou zosobněním chlastu, tak přestávám pít!".

DALŠÍ ALBUM NA CESTĚ

Nyní připravuje Hraboš, jinak jedna z nejvýraznějších pěveckých osobností současnosti, mimo rámec kapely s jinými hudebníky - kamarády svůj vlastní projekt. Také se podílí na vzniku seriálu pro ČT o historii české rockové scény. Dalšími spoluautory jsou odborní poradci R.Hladík a V.Lindaur a režisér Sucháč. A někdy v těchto dnech by měl NAŠROT navštívit opět Šikýřovo studio, kde se má točit nová deska s pracovním názvem "Cornered Animal". K jejich tachovskému vystoupení - co se týče pití, bylo o NAŠROT řádně postaráno. Co se týče muziky, o tu se způsobem jim vlastním pro změnu výtečně postarali NAŠROT. A to hned dvakrát.

© 2024 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.